علی فتح الله زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس درباره دیدار روز گذشته استقلال مقابل سایپا، خداحافظی فرهاد مجیدی از تیم ملی و مسائل دیگر صحبت های زیر را مطرح كرد:

فارس: می گفتند قرار است بعد از بازی با سایپا به ایران برگردید.
متاسفانه بعضی از همكاران شما بی انصافی می كنند و طوری مطلب می نویسند كه انگار من تیم را رها كردم و رفته ام دنبال كارهای شخصی. هر 45 روز دو روز باید در باكو باشم تا از تز خود دفاع كنم. من از چهارشنبه ایران بودم و دیروز هم به ورزشگاه رفتم.

فارس: نیمه اول با باخت به رختكن رفتید، حتما نگران پایان این بازی بودید؟
مسلما نگرانی هایی داشتم. فوتبال خیلی خطرناك است. اگر یكی از توپ های خوب سایپا گل می شد كار سختی پیش رو داشتیم. خوشبختانه استقلال در نیمه دوم به خوبی حریف را تحت فشار گذاشت و موقعیت های خوبی هم توسط آرش برهانی از دست دادیم.

فارس: به استقلال و آینده امیدوارید؟
چرا نباشم؟ من به بازیكنان چندین بار تذكر دادم، اخیرا هم كه آنها را شب بازی دیدم گفتم شما اگر بخواهید می توانید هر تیمی را نابود و خلع سلاح كنید. تنبلی باید كنار گذاشته شود و باید قدر موقعیت ها را دانست.

فارس: در پایان بازی دیشب فرهاد مجیدی اعلام كرد از تیم ملی خداحافظی كرده است. این تصمیم با توجه به موضع گیری های باشگاه در قبال دعوت نشدن او به تیم ملی نمی تواند عجیب باشد؟
این مسئله از دو منظر قابل توجه است. فرهاد مجیدی در اوج آمادگی خود از فوتبال ملی خداحافظی كرد تا راه برای جوان ترها باز شود. نمی توان به راحتی از كنار این مسئله گذشت. بازیكنانی هستند كه تا زمانی كه كنار گذاشته نشوند از تیم ملی نمی روند اما فرهاد مجیدی برای بازی كردن جوان ترها این تصمیم را گرفت كه قابل تقدیر است اما منظر دیگر این است كه اگر احساس كنیم تیم ملی به این بازیكن نیاز دارد حتما با قطبی صحبت می كنم و مجیدی را به تیم ملی باز می گردانم.

فارس: شما از قبل هم تلاش تان را برای گرفتن حق این بازیكن در تیم ملی كرده اید، اما مجیدی ظاهرا علاقه ای برای حضور در تیم ملی ندارد؟
فرهاد مجیدی سرباز این فوتبال و تیم ملی است. او شب قبل از بازی به من گفت كه می خواهد چنین چیزی را اعلام كند و من هم به او گفتم این كار را نكند. نمی دانم چرا چنین تصمیمی گرفته و اصلا نمی دانم این تصمیم خود اوست یا كسی به او این توصیه را كرده است. مجیدی متعلق به خودش نیست. همه ما سرباز این فوتبال هستیم و اگر وظیفه ای به او داده شده باید انجام دهد. به هر حال باید با خودش در این خصوص صحبت كنم.

فارس: قضیه كنار گذاشتن دوس سانتوس از استقلال چیست؟
می دانید كه استقلال برای جذب بازیكن شرایط ویژه ای داشت و برای جذب بازیكن خارجی زمانی برای تست گرفتن نداشتیم. تمام اطلاعاتی كه داشتیم از سی دی و سوابقشان بود. آنچه مسلم است هنوز به سانتوس آنقدر فرصت ندادیم كه ببینیم چند مَرده حلاج است.

فارس: اما كم هم برای استقلال بازی نكرده است؟

با 10،15 دقیقه بازی نمی توان در مورد بازیكن نظر داد. او باید دو بازی كامل برای استقلال به میدان برود تا شرایطش را بررسی كنیم. به نظر من فرصت 15 دقیقه ای نمی تواند ملاك قضاوت باشد. البته فشردگی مسابقات لیگ و نیازی كه به امتیاز گرفتن داریم به حدی است كه هنوز این فرصت نصیب كادرفنی نشده تا از دوس سانوتس در زمان بیشتری استفاده كنند. در مجموع هنوز در مورد این بازیكن به جمع بندی نرسیدیم. البته نه در مورد او بلكه در مورد بازیكنان دیگر هم همین شرایط هست. هر بازیكنی نتواند خواسته های تیم رابرآورده كند تصمیم دیگری در موردش می گیریم.

فارس: همین نوع صحبت باعث ایجاد شائبه هایی می شود. مثلا قبل از بازی با سایپا شایعه شد كه محسن یوسفی از این تیم اخراج شده است.
یوسفی جز بازیكنان قدیمی تیم به شمار می رود. او یكی از بهترین های فوتبال است كه اگر قدر خود را بداند می تواند در تیم ملی هم باشد. یوسفی بازیكنی نیست كه بخواهیم او را تعویض كنیم و امیدوارم كه زودتر به شرایط مسابقه برگردد. من كه به تنهایی در مورد بازیكنان نظر نمی دهم. در كمیته فنی مشاورانی دارم كه نظرات خود را در اختیارم می گذارند.

فارس: 23 مهر بازی با پرسپولیس برگزار می شود و كمتر از یك ماه دیگر باقی مانده اما به نظر باشگاه استقلال زودتر به استقبال این بازی رفته و صحبت از گرفتن جایگاه روبه‌رو برای هواداران استقلال كرده است.
مگر نباید جایگاه روبه‌رو برای استقلال باشد؟ ما با پرسپولیس در یك فصل دو بار روبه‌رو می شویم. دو تیم به دلیل شرایط خاص این بازی نمی توانند ادعا كنند كه برای حضور هواداران خود درصد تعیین كنند و مدیران دو تیم اعتقاد داریم كه هر چه هست با هم تقسیم شود. روبه‌روی جایگاه هم همین است. با آقای عزیز محمدی شب گذشته صحبت كردم و خواستم كه جایگاه روبه‌رو به طور مساوی برای هواداران دو تیم تقسیم شود. سازمان لیگ هم با این قضیه موافق است. اگر قرار باشد جایگاه فقط برای هواداران پرسپولیس باشد در یك نیمه كه استقلال باید زمین خود را تغییر دهد، به دلیل فشار روانی، تیم به لحاظ فنی افت می كند. برای گرفتن حق خود مصر هستیم و می خواهیم كه این اتفاق رخ دهد.

فارس: قضیه بازی با یك تیم عربی برای مشخص شدن حضور در لیگ قهرمانان آسیا چیست؟
این هم از این شایعاتی است كه فقط در ایران می سازند. مسئولان AFC چنین چیزی را مطرح نمی كنند اما در ایران عده ای از دوستان چنین جوسازی هایی را انجام می دهند. عرق ملی ایجاب می كند كه حتی اگر چنین شایعه ای باشد، به آن پرداخته نشود. استقلال جزء سهمیه های آسیا هست. با توجه به همین هم تلاش كرده ایم. بن همام روی استقلال و حضورش در لیگ قهرمانان آسیا حساب باز كرده است. ركورددار بودن هوادارانمان در آسیا باعث شده AFC روی استقلال نظر داشته باشد و از همین جا از هواداران تیم می خواهم كه همچنان یاور استقلال باشند.

فارس: در زمینه هواداران شایعاتی شنیدیم مبنی بر اینكه رئیس و دبیر كانون هواداران استقلال به دلیل مشكل با باشگاه می خواهند استعفا دهند.
من كه تاكنون چنین چیزی نشنیدم. اگر قرار بر حرف باشد من هم می گویم می خواهم قهرمان آسیا شوم.

فارس: دلیل پخش نشدن بازی استقلال روی پرده سینما چه بود؟
باشگاه و سینما آماده پخش بازی بودند اما باید از چند ارگان دیگر مجوز می گرفتیم كه می خواهیم این كار را انجام دهیم.